Zajęcia online w Ateneum

2020-10-26

Sytuacja związana z pandemią COVID-19 w kraju spowodowała, że uczelnie zostały zmuszone do prowadzenia studiów w systemie zdalnym. Nie musi to jednak oznaczać spadku jakości kształcenia. Na rynku jest wiele narzędzi, które usprawniają i pomagają w nauce zdalnej – zarówno dla wykładowców jak i studentów.

W Ateneum-Szkole Wyższej w Gdańsku, jako jednej z niewielu szkół w Polsce, już w pierwszych tygodniach marca 2020 wprowadzono nauczanie online z użyciem nowoczesnych narzędzi do transmisji obrazu, udostępniania materiałów i in. Uczelnia dostosowała się do nowych warunków nie czekając na wytyczne rządowe, gdyż zawsze priorytetem są studenci, którzy oczekują wysokiej jakości usług edukacyjnych.

wyklad profesor Olszewski

Zdjęcie: Wykład "Dziedziczność czy środowisko ?" - prof. nadzw. dr hab. Henryk Olszewski

Nasi studenci, którzy studiują online otrzymują dokładnie taki sam przekaz jak w przypadku zajęć na sali wykładowej. Każde zajęcia odbywają się „na żywo” zgodnie z planem i programem studiów, wykładowcy prowadzą zajęcia używając platformy Zoom. Studenci łączą się poprzez link udostępniony w planie zajęć i z wygodnego fotela we własnym mieszkaniu biorą udział w zajęciach odbywających się w wirtualnej sali wykładowej. Uczestniczyć w zajęciach można z wykorzystaniem komputerów, tabletów czy telefonów komórkowych, można, dla przykładu, spacerować w lesie i uczestniczyć w wykładzie.  Dzięki tym  narzędziom każdy ze studentów może aktywnie uczestniczyć w zajęciach, zadawać pytania, rozwiązywać zadania, czy po prostu swobodnie rozmawiać z wykładowcą. Podczas zajęć, dzięki udostępnianiu ekranu, wykładowcy zamieszczają: prezentacje, filmy, zdjęcia i inne materiały multimedialne. Mogą zapraszać gości z całego świata na wykłady – dzięki nauczaniu online nie ma granic dla kreatywności w korzystaniu ze źródeł on-line dla wszystkich uczestników zajęć. Nie trzeba przyjeżdżać do uczelni, nie trzeba ryzykować – studia są bezpieczne i przyjemne z zachowaniem wysokiej jakości przekazywanej wiedzy zgodnej z programem studiów, choć oczywiście zawsze może pojawić się tęsknota za spotkaniami „na żywo”, i co powróci na polskie Uczelnie.

Dzięki doświadczeniom zebranym podczas setek godzin zajęć on-line, dzięki opiniom studentów, nauczanie zdalne w Ateneum jest dopracowane i stworzone z myślą o przekazaniu wysokiej jakości treści spełniających oczekiwania studentów i wykładowców. Gwarantujemy zdobycie dokładnie takich samych efektów uczenia się jak w przypadku studiów tradycyjnych.

spotkanie z studentami1

Zdjęcie: Spotkanie z studentami i absolwentami Ateneum podczas webinarium na profilu Uczelni na Facebook'u

Uczelnia przygotowała system do nauki zdalnej, który został wysoko oceniony przez studentów. W badaniach jakości studiów większość naszych studentów podkreśla elastyczność Ateneum oraz szybkie wdrażanie nowoczesnych rozwiązań, co stanowić ma  duży atut Uczelni. Sukces nauki zdalnej spowodował, że wiele grup wyraziło chęć kontynuacji studiów w takiej formie bez względu na sytuację związaną z pandemią,  o czym zresztą można usłyszeć na naszym spotkaniu z studentami i absolwentami: https://youtu.be/EcW3Q4nOHAA

Bardzo dziękujemy wszystkim studentom i wykładowcom za włożoną pracę i uczestnictwo w naszych studiach on-line. Robimy to z Wami i dla Was, by przetrwać ten trudny czas.