Podsumowanie stypendium w Sztokholmie oraz wywiad z Patrycją Fusiewicz dla Szwedzkiego Instytutu Książek dla Dzieci – Svenska Barnboksinstitutet w Sztokholmie.

2020-02-10

Stypendium Svenska Institutet

Podczas miesięcznego pobytu w Sztokholmie, dzięki uzyskanemu stypendium od Szwedzkiego instytutu (Svenska Institutet) miałyśmy możliwość nie tylko zebrania wystarczającej ilości materiałów potrzebnych do napisania pracy licencjackiej, ale również zdobycia doświadczenia w postaci nowych umiejętności językowych oraz przede wszystkim w kontaktach międzynarodowych. Sztokholm jest dla mnie miastem kultury – uczestniczyłyśmy w wielu wydarzeniach kulturalnych, sztukach teatralnych, koncertach czy wykładach.

Patrycja : Dzięki współpracy z takimi instytucjami jak Szwedzki Instytut książek dla dzieci (Svenska Barnboksinstitutet) miałam okazję poznać ciekawych ludzi, ich zwyczaje i kulturę będąc choć przez chwilę jej częścią.

Wywiad dla Szwedzkiego Instytutu Książek dla Dzieci – Svenska Barnboksinstitutet w Sztokholmie.

Podczas miesięcznego pobytu w Szwedzkim Instytucie Książki, Patrycja Fusiewicz spędzała czas na badaniach literackich dotyczących jej pracy licencjackiej. Patrycja jest studentką filologii szwedzkiej w Ateneum – Szkole Wyższej w Gdańsku. Jej pobyt w instytucie był możliwy dzięki otrzymanemu stypendium ze Szwedzkiego instytutu (Svenska Institutet).

Na jaki temat piszesz swoją pracę?

Piszę na temat przedstawienia depresji w szwedzkiej literaturze dziecięcej. Opisuję, czym właściwie jest depresja oraz między innymi jaki wpływ ma depresja rodzica na dziecko w rodzinie. Piszę również o biblioterapii, która może zarówno zapobiegać jak i pomagać w leczeniu choroby. Ciekawi mnie również to jak zmieniał się obraz literatury dziecięcej na przestrzeni wieków oraz przedstawiam tematykę tematów tabu w rozmowie z dzieckiem. Bazuję na wybranych książkach z kanonu szwedzkiej literatury dziecięcej. Uważam, że literatura jest lekarstwem dla duszy człowieka. Mówi się, że optymizm to najlepsza postawa, która może zapobiegać depresji, która jest przecież tak częsta w tych czasach. Według mnie to prawda