#BiuroKarier/ Jak napisać ciekawe CV, jeśli nie masz doświadczenia zawodowego?

2019-06-27

5 wskazówek, co umieścić w CV w przypadku braku doświadczenia zawodowego

Stawianie pierwszych kroków na rynku pracy nie musi wiązać się z trudnościami w otrzymaniu zatrudnienia. Aby odnieść sukces, powinieneś przygotować profesjonalny życiorys, czyli taki, który przedstawi Twoje kompetencje i mocne strony. Nawet bez doświadczenia zawodowego przyciągniesz uwagę pracodawców.

Wskazówka 1: Przedstaw się i uwzględnij cele zawodowe

Na początku dokumentu zaznacz, jakie masz wykształcenie lub jakie studia kończysz. Ciekawie opisz, czym chcesz się zajmować. Wskaż cele, do których dążysz w karierze. Może to być na przykład poszerzanie wiedzy kierunkowej w danej branży lub chęć rozwoju kluczowych kompetencji. Przedstawienie krótkiego planu na siebie zrobi wrażenie na rekruterach.

Wskazówka 2: Nie zapomnij o swoich unikatowych umiejętnościach

Wszystkie poprzednie zajęcia – nawet prace dorywcze – pozwoliły Ci zdobyć wiele cennych kompetencji miękkich i twardych. To samo dotyczy aktywności uczelnianej. Wykaż, że potrafisz pracować w zespole, doskonale radzisz sobie ze stresem i umiesz przejąć inicjatywę. Przedstaw też zdobyte umiejętności praktyczne, np. prawo jazdy kategorii B, certyfikat świadczący o kompetencjach językowych itp.

Wskazówka 3: Podkreśl praktyki i wolontariat

W trakcie studiów z pewnością musiałeś odbyć wymagane praktyki w firmie. Mogłeś wówczas wykorzystać wiedzę zdobytą na uczelni. Być może pełniłeś też obowiązki jako stażysta w dziale, w którym chciałbyś pracować. Jeśli angażowałeś się w akcje społeczne lub wolontariat, z pewnością będzie to Twój dodatkowy atut.

Wskazówka 4: Pochwal się udziałem w kursach i szkoleniach

Pracodawcy szukają kandydatów wszechstronnych, którzy chcą się doskonalić i zdobywać nowe kompetencje. Brałeś udział w ciekawym szkoleniu? Zamieść tę informację w swoim życiorysie. Pamiętaj, że kursy mogą pomóc Ci w budowaniu kariery, dlatego nie powinieneś z nich rezygnować.

Wskazówka 5: Uwzględnij prace dorywcze

Nie masz doświadczenia w swoim zawodzie? Być może podczas nauki na studiach zdarzyło Ci się pracować w kawiarni, restauracji albo w sklepie odzieżowym. Wykorzystaj ten fakt, ale w kontekście pozyskania cennych kompetencji, np. miałeś do czynienia z obsługą klienta i rozwijałeś umiejętności interpersonalne.

Przeczytaj również: porady.pracuj.pl/zycie-zawodowe/wymiar-czasu-pracy-na-pelny-etat-jak-go-okreslic