POWRÓT DO MENU

Aktualności

Biuro Karier/ Jak opanować stres na rozmowie kwalifikacyjnej

2020-03-26

5 porad, jak opanować stres na rozmowie kwalifikacyjnej 

Spotkanie z potencjalnym pracodawcą wzbudza emocje, ale wcale nie musi wiązać się z napięciem i niepokojem. Jeśli zapanujesz nad stresem, wypadniesz zdecydowanie korzystniej i będziesz mógł merytorycznie odpowiedzieć na każde pytanie. 

 

Porada 1: Przygotuj się do rozmowy i … weź głęboki oddech

Zanim udasz się na spotkanie z rekruterem, zastanów się nad odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania, np. „Jakie są Pana/Pani mocne strony?”, „Co wie Pan/Pani o naszej firmie?”, „Co motywuje Pana/Panią do pracy?”. Wcześniejsze przygotowanie do rozmowy pozwoli opanować stres i doda Ci pewności siebie. Nie zapomnij o miarowym oddychaniu, które pomoże Ci zebrać myśli. Pamiętaj, że pracodawcy zależy na znalezieniu odpowiedniego kandydata tak samo bardzo, jak Tobie na otrzymaniu dobrej posady. Tuż przed wejściem na spotkanie możesz zastosować wybraną technikę relaksacyjną, np. wykonać kilka ćwiczeń oddechowych – zrób kilka głębokich, świadomych wdechów i wydechów. 

Porada 2: Uwierz w siebie

Skoro Twoje dokumenty aplikacyjne zostały pozytywnie rozpatrzone i zostałeś zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną, pracodawca jest poważnie zainteresowany Twoją kandydaturą. Z pewnością masz odpowiednie kwalifikacje, a spotkanie tylko je potwierdzi. Uwierz, że możesz zdobyć nową pracę, a stres będzie mniejszy.

Porada 3: Skup się na teraźniejszości

Kiedy jesteś zdenerwowany, w Twojej głowie pojawia się dużo różnych myśli, co utrudnia koncentrację. Musisz szybko przerwać ten stan i skupić się na obecnym momencie. Jak tego dokonać? Pamiętaj o oddechu, przekieruj uwagę na zadane przez rekrutera pytanie. Doceń ciszę, która pojawia się w przerwach dialogu. 

Porada 4: Poproś o szklankę wody

Jeśli czujesz, że emocje zaczynają wymykać Ci się spod kontroli, po prostu powoli napij się wody. Zwykle na początku spotkania pracodawca oferuje coś do picia – nie odmawiaj. Suchość w gardle potęguje stres i nie pozwala swobodnie się wypowiedzieć. Kiedy jakieś pytanie Cię zaskoczy, zawsze możesz sięgnąć po łyk, dzięki czemu zastanowisz się nad odpowiedzią. 

Porada 5: Zajmij wygodną pozycję

Zadbaj o to, aby było Ci wygodnie. Usiądź pewnie. Postaraj się nie garbić i nie krzyżować rąk na klatce piersiowej. Przyjęcie mocnej pozycji od razu sprawi, że poczujesz się pewniej i spokojniej. 

Przeczytaj również: porady.pracuj.pl/zycie-zawodowe/wymiar-czasu-pracy-na-pelny-etat-jak-go-okreslic

Archiwum Aktualności